STATE CULTURAL RESERVE OF KERNAVĖ

(KERNAVĖ ARCHAEOLOGICAL SITE)

 
Lietuviškai Accessibility
Search
 Newsletter
News » „DAYS OF LIVE ARCHAEOLOGY IN KERNAVĖ“ 2016
2016-08-04
Visitor Survey

 
„DAYS OF LIVE ARCHAEOLOGY IN KERNAVĖ“ 2016 2016-06-03
 

emblema

 

PROGRAMME*>>>

 

2016 THERE WILL BE DEMONSTRATION OF:**


PREHISTORIC CRAFTS:

NEOLITHIC AND EARLY BRONZE AGE PEOPLE. MODE OF LIFE, CLOTHING, POTTERY OF NARVA AND PAMARIAI (BALTIC COASTAL) ARCHAEOLOGICAL CULTURES, BRONZE CASTING:
Dainius Strazdas, Ugnė Binkauskaitė, Jurgita Radžiūnaitė (PI „Vilnius Potters’ Guild”, Lithuania) Virginija Rimkutė (Association „The Court Artisans“, Lithuania), Artūrs Tomsons, Alisa Hofmane, Marija Šumilo (Latvia)

PRODUCTION OF BALTIC JEWELLERY, CASTING:
Karolina Buivydaitė, Domas Burnickis, Deividas Zaikovskis (Lithuania)

STONE AGE CAMP: PRODUCTION OF ITEMS FROM FLINT, STONE AND ANTLER:
Gvidas Slah, Žileli Slah, Tomas Abraitis (Lithuania)

MUSIC AND RITUALS, FIRE STARTING TECHNIQUES:
Jean-Loup Ringot*, Ursula Kuehn (Germany)

ARCHAIC POTTERY MODELLING AND FIRING:
Gytis Grižas* (National Museum of Lithuania), Vita and Darius Vaitkevičiai (Lithuania)

PRODUCTION OF LINDEN BARK BASKETS:
Birutė* and Petras Salatkos, Vytautas Butvilas* (Lithuania)

ARCHAIC AMBER PROCESSING:
Ruslanas Aranauskas* (Open Air Museum of Lithuania), Gintaras Markevičius* (Lithuania)

RECONSTRUCTION OF BALTS' COSTUME (1th-12th c.):
Daiva Steponavičienė*, Ramunė Steponavičiūtė, Kristina Buinevičiūtė, Vaida Druskytė (PI „Vita Antiqua“, Lithuania)

YARD OF KRIVICHI TRIBE: FOOD AND POTTERY PRODUCTION, WOODEN ITEMS:
Eleonora and Valerij Zinkievič, Aliaksandr and Sviatlana Kurban (Braslav District Association of Museums, Belarus)

CASTING OF BRONZE ARTICLES:
Zbigniew Dolski*, Anna Dolska (Poland)

ARCHAIC MUSICAL INSTRUMENTS, MUSIC OF THE HORNS:
Egidijus Virbašius*, Jurgis Virbašius (Lithuania)

ARCHAIC BEEKEEPING, PRODUCTION OF CANDLES, MEAD PRODUCTION:
Romas Norkūnas, Lukas Miškinis, Virginija Pugačiauskienė, Neringa Linkutė (Dzūkija National Park, Lithuania), Andrius Janionis (State Cultural Reserve of Kernavė, Lithuania), Lina Janionienė, Tadas Dovidavičius (Lithuania)

FISHERMEN’S CAMP: PRODUCTION OF FISHING TACKLE:
Alfreda Petrauskienė, Tereza Šakienė (Mindūnai Lake Fishing Museum, Lithuania), Česlovas and Eitvilas Talačkos (Lithuania)

PLAYING GAMES, MUSIC:
Kristina Keturakytė, Tauras Micevičius, Aušra Masteikaitė Mičulė (Lithuania)

PRODUCTION OF TAR:
Wojciech Piotrowski, Piotr Gaczkovski (Archaeological Museum and Reserve in Biskupin, Poland)

DISPLAY OF ARCHAIC MUSICAL INSTRUMENTS:
Daiva and Evaldas Vyčinai (Lithuanian Academy of Music and Theatre)

CRAFTS OF EARLY MIDDLE-AGES:


PERIOD COOKING, BAKING BREAD:
Daiva Luchtanienė*, Austėja Luchtanaitė*, Mindaugas Rožėnas*, Saulius Paulauskas, Egidijus Cicėnas, Gintaras Ruzgys, Marius Mališauskas, Audrius Jonušis, Ieva Luckutė, Edita Grigaliūnaitė (Lithuania)

BIRCH BARK PRODUCTS, BIRCH BARK ORNAMENTATION WITH ANTLER STAMPS:
Raimonda, Vytautas* and Džiugas Ramanauskai (Mažeikiai Museum, Lithuania)

MAKING CLOTHES:
Audronė Salatkaitė*, Daura Giedraitienė* (Vilnius Academy of Arts, Lithuania), Dalius Giedraitis (Lithuania)

SHOEMAKING, LEATHER ITEMS, MAKING CLOTHES:
Dalia Grigonienė*, Dalia Vaičiūnienė* (State Cultural Reserve of Kernavė, Lithuania)

HISTORIC BREEDS OF LIVESTOCK:
Ina Stuoge (Lithuanian University of Health Sciences, Institute of Animal Science)

LEATHER AND FUR TANNING:
Virgilijus* and Tania Jakubauskai (Lithuania)

SMITHERY IN MEDIEVAL KERNAVĖ:
Maksimas Juozas* and Vykintas Mickevičiai (Lithuania)

SMITHERY, PRODUCTION OF WEAPONS:
Algis and Martynas Stankai*, Mindaugas Stankus, Donatas Liekmanis*, Adomas Svikla (Lithuania)

ARCHAIC MEDICINE:
Tauras Mekas, Rolandas Minevičius (Museum of the History of Lithuanian Medicine and Pharmacy, Lithuanian University of Health Sciences)

MEDIEVAL BATH, HERBALISM, SOAP MAKING:
Ernesta Bajorinienė, Vereta Rupeikaitė, Valdas Rimavičius, Saulius Pileckis (PI “Baths’ Route”, Lithuania), Sandra and Mindaugas Makutėnai (Lithuania)

JEWELLERY:
Kazimieras Barišauskas* (Trakai History Museum, Lithuania), Ingrida Daraškevičiūtė, Evaldas Babenskas*, Judita Babenskienė, Bartvydas Babenskas, Marius Žuramskas (Lithuania)

WEAVING, YARN DYEING WITH VEGETABLE DYES:
Valda Lapėnaitė*, Vasarė Ratkevičienė (State Cultural Reserve of Kernavė, Lithuania), Rūta Paliukienienė (Lithuania)

PRODUCTION OF MEDIEVAL WHEEL THROWN POTTERY, POTTERY FIRING:
Vygantas Vasaitis*, Eglė Maziukaitė*, Marija Karaliūtė (PI “Crafts’ Guild”, Lithuania)

WOOL FELTING:
Ramunė Butrimaitė*, Gabija Mauliūtė*, Povilas Nardis Zaremba* (Lithuania)

GLASS BEADS PRODUCTION:
Justina Bliujūtė*, Simas Aleksandravičius, Audrius Almantas (Lithuania)

MEDIEVAL TOWN SQUARE:

ARTISANS OF MEDIEVAL DAUGMALE:
Zita Onckule, Valdis Pinkis, Renate Silina-Pinke, Una Dževečka, Linda Šikure, Maris Važa, Anete Simanovska (Latvia)

BAGPIPES AND BONE MUSICAL INSTRUMENTS:
Volha and Fiodar Kaškurevič, Sabina, Yelizaveta, Daminik Piatrouskie, Pavel Lembovich, Haurosh Aliaksandr (Belarus)

FURS, BONE ORNAMENTS, LANTERNS:
Leonard Guslakow, Elżbieta Słota (Poland)

POTTERY, JEWELLERY:
Pawel Cieslak, Anna Justyna Nicman, Michal Sadowski, Magdalena Anna Zavol (Poland)

PRODUCTION OF WOODEN ITEMS, RECONSTRUCTION OF WICKER ARTICLES:
Algirdas Verseckas*, Romas Bilinskas, Algirdas Juškevičius, Virgilijus and Rasa Šlipaičiai* (Lithuania)

CRAFTS, MUSIC, LIFESTYLE IN 13th – 14th c. ESTONIA:
Annika Tiko, Kaido Kivioja (Estonia)

MEDIEVAL GRAPHICS:
Khritova Natalia, Ivan Kotelevtsev (Russia)

TECHNIQUE OF MEDIEVAL PAINTING, ICON PAINTING:
Anna Lipiec, Aleksandra Knapik (The Prehistoric Society, Poland)

BOOK ILLUSTRATION, POLISH AND LITHUANIAN HERALDRY:
Michał Hrynczyszyn, Grzegorz Lyszkowicz (The Prehistoric Society, Poland)

THE PERIOD OF THE PIAST DYNASTY (10th – 14th c.): WEAPONS, CLOTHING, ORNAMENTS AND LIFESTYLE:
Wojciech Smielecki, Miroslaw Walczak, Kszysztow Bialecki, Marek Lisecki, Grzegosz Lewicki, Slawomir Piasecki, Tomasz Szmith (Poland)

YARD OF SZABOLCS TRIBE (9th c.): YURT, PRODUCTS FROM FELT, WOOD AND STONE, POTTERY, MUSIC, ARCHERY:
Kocsy Marton, Laposi Gabriella, Biro Csaba, Aba P. Akos, Gábor Tarbay, Simandi Laszlo, Eles Gergo Peter, Keterszne Uhrin Klara, Apro Anna, Lehoczki Agoston (Hungary)

YARD OF VIKINGS – 8th – 11th c. CRAFTS, MUSIC, RECONSTRUCTIONS OF COSTUMES:
Khramtsova Viktoryja, Lehan Aliaksandr, Kavaleuskaya Katsiaryna, Babenka Siarhei, Miatliuk Alena, Khrmatsou Dzmitry, Sayuk Volha, Klimchanka Pavel („VARGENTORN“,  Belarus)

PRESENTATION OF MEDIEVAL KERNAVĖ TOWN HISTORY:
Aleksejus Luchtanas* (Vilnius University, Lithuania)

PRESENTATION OF RECONSTRUCTED WOMAN‘S COSTUME FROM MEDIEVAL KERNAVĖ:
Aleksejus Luchtanas* (Vilnius University, Lithuania), Kristina Stankevičienė (Lithuania)

MEDIEVAL BOARD GAMES:
Mindaugas ir Judita Korsakai (Lithuania)

COIN MINTING:
Nerijus Erminas, Mindaugas Asminavičius (Lithuania)

MEDIEVAL COURT OF JUSTICE AND PUNISHMENTS:
Manvydas Vitkūnas, Vaidotas Pakalniškis, Tomas Jakubickis (Lithuania)

MEDIEVAL VAGABONDS:
Algirdas, Steponas and Simona Breidokai (Lithuania)

MEDIEVAL ENTERTAINER:
Viačeslavas Mickevičius (Lithuania)

STILT WALKERS:
Daumantas Daugirdas, Viačeslavas Mickevičius (9th of July) (Lithuania)

WARRIORS CAMP:

MEDIEVAL MILITARY CAMP:

KROMA KOLNA BRUOLISTE“ (Latvia)

VARINGIS” (Lithuania)

JANTAR” (Poland)

TRUE VARING“ (Belarus)

DRUMS:
Dariusz Pojawa, Anna Pojawa (Poland)

ARCHAIC MUSIC:

RUGIAVEIDĖ with the folklore group „SEDULA“*, „MEDGRINDA”, „MARGA MUZIKA", „VISI“, „TRYS KETURIOSE" (Lithuania) „ESSA“, „JAVARYNA“ (Belarus), „KAJAN“ (Hungary)

FIELD OF ENTERTAINMENTS:

ARCHERY, CROSSBOW SHOOTING:
Juras Visockis, Laimonas Kašinskas, Mantas Balsys (Club “Medieval Emissaries”, Lithuania)

HORSE-RIDING:
Jūratė Lialytė, Česlovas Marcinauskas (Lithuania)

 

PAJAUTA VALLEY:

ARCHAEOLOGICAL RESEARCH:
Gintautas Vėlius, Dovilė Baltramiejūnaitė, Rokas Vengalis (State Cultural Reserve of Kernavė, Lithuania)

*Crafts performed by the members of the club of experimental archaeology „Pajauta“ (Lithuania)
**The list may be slightly changed