STATE CULTURAL RESERVE OF KERNAVĖ

(KERNAVĖ ARCHAEOLOGICAL SITE)

 
Lietuviškai Accessibility
Search
 Newsletter
News » „DAYS OF LIVE ARCHAEOLOGY IN KERNAVĖ“ 2017
2016-08-04
Visitor Survey

 
„DAYS OF LIVE ARCHAEOLOGY IN KERNAVĖ“ 2017 2017-02-14
 

emblema

 

PROGRAMME**>>>

 

2017 THERE WILL BE DEMONSTRATION OF:**

 

PREHISTORIC CRAFTS:

NEOLITHIC AND EARLY BRONZE AGE PEOPLE. MODE OF LIFE, CLOTHING, POTTERY OF NARVA AND PAMARIAI (BALTIC COASTAL) ARCHAEOLOGICAL CULTURES:

Dainius Strazdas, Ugnė Binkauskaitė, Jurgita Radžiūnaitė (PI „Vilnius Potters’ Guild”, Lithuania), Virginija Rimkutė, Kristina Motuzienė–Matuzevičienė (Association „The Court Artisans“, Lithuania)

 

PRODUCTION OF TAR:

Wojciech Piotrowski, Piotr Gaczkovski (Archaeological Museum and Reserve in Biskupin, Poland)

 

STONE AGE CAMP: PRODUCTION OF ITEMS FROM FLINT, STONE AND ANTLER:

Gvidas Slah*, Žileli Slah, Tomas Abraitis* (Lithuania)

 

MUSIC AND RITUALS, FIRE STARTING TECHNIQUES:

Jean-Loup Ringot* (Germany)

 

ARCHAIC POTTERY MODELLING AND FIRING:

Gytis Grižas (National Museum of Lithuania), Vita and Darius Vaitkevičiai* (Lithuania) 

 

PRODUCTION OF LINDEN BARK BASKETS:

Birutė* and Petras Salatkos, Vytautas Butvilas* (Lithuania)

 

ARCHAIC AMBER PROCESSING:

Ruslanas Aranauskas* (Open Air Museum of Lithuania), Gintaras Markevičius* (Lithuania)

 

THE BALT’S IRON AGE COSTUME RECONSTRUCTION:

Daiva Steponavičienė*, Ramunė Steponavičiūtė, Kristina Buinevičiūtė, Vaida Druskytė (PI „Vita Antiqua“, Lithuania)

 

YARD OF KRIVICHI TRIBE: FOOD AND POTTERY PRODUCTION, LIFESTYLE:

Eleonora and Valerij Zinkievič (Braslav District Association of Museums, Belarus)

 

PRODUCTION OF BALTIC JEWELLERY, CASTING:

Karolina Buivydaitė, Domas Burnickis, Deividas Zaikovskis (Association „The Court Artisans“, Lithuania)

 

DISPLAY OF ARCHAIC MUSICAL INSTRUMENTS:

Daiva and Evaldas Vyčinai (Lithuanian Academy of Music and Theatre)

 

ARCHAIC BEEKEEPING, PRODUCTION OF CANDLES, MEAD PRODUCTION:

Romas Norkūnas, Lukas Miškinis, Virginija Pugačiauskienė, Algis Svirnelis (Dzūkija National Park, Lithuania), Andrius Janionis (State Cultural Reserve of Kernavė, Lithuania), Lina Janionienė, Giedrė Dovidavičienė(Lithuania)

 

FISHERMEN’S CAMP: PRODUCTION OF FISHING TACKLE:

Alfreda Petrauskienė, Tereza Šakienė (Mindūnai Lake Fishing Museum, Lithuania), Česlovas and Eitvilas Talačkos (Lithuania)

 

PLAYING GAMES, MUSIC:

Kristina Keturakytė, Gerda Gudienė (Lithuania)

 

CRAFTS OF EARLY MIDDLE-AGES:

 

PERIOD COOKING:

Daiva Luchtanienė*, Austėja Luchtanaitė*, Mindaugas Rožėnas*, Saulius Paulauskas, Egidijus Cicėnas, Gintaras Ruzgys, Marius Mališauskas*, Audrius Jonušis, Ieva Luckutė, Edita Grigaliūnaitė, (Lithuania), Brit Elin Ildhusoy (Norway)

 

BIRCH BARK PRODUCTS, BIRCH BARK ORNAMENTATION WITH ANTLER STAMPS:

Raimonda*, Vytautas* and Džiugas Ramanauskai (Mažeikiai Museum, Lithuania)

 

SHOEMAKING, LEATHER ITEMS:

Dalia Grigonienė* (State Cultural Reserve of Kernavė), Arūnas Puškorius* (Lithuania)

 

HISTORIC BREEDS OF LIVESTOCK:

Kęstutis Samušis, Inga Samušienė (Skude Association of Lithuania)

 

LEATHER AND FUR TANNING:

Virgilijus* and Tania Jakubauskai (Lithuania)

 

SMITHERY, PRODUCTION OF WEAPONS:

Algis and Martynas Stankai*, Mindaugas Stankus, Adomas Svikla (Lithuania)

 

PRODUCTION OF WOODEN ITEMS, RECONSTRUCTION OF WICKER ARTICLES:

Algirdas Verseckas*, Algirdas Juškevičius, Virgilijus and Rasa Šlipaičiai*, Saulius Čėsna (Lithuania)

 

MEDIEVAL BATH, HERBALISM, SOAP MAKING: 

Ernesta Bajorinienė, Vereta Rupeikaitė, Valdas Rimavičius, Saulius Pileckis, Giedrė Šileikaitė (PI “Baths’ Route”, Lithuania), Sandra and Mindaugas Makutėnai (Lithuania)

 

JEWELLERY:

Kazimieras Barišauskas (Trakai History Museum, Lithuania), Ingrida Daraškevičiūtė, Evaldas Babenskas*, Judita Babenskienė, Marius Žuramskas (Lithuania)

 

GLASS BEADS PRODUCTION:

Justina Bliujūtė*, Simas Aleksandravičius, Audrius Almantas (Lithuania)

 

WOOL FELTING:

Ramunė Butrimaitė*, Gabija Mauliūtė*, Povilas Nardis Zaremba*, Andrius Tumosa (Lithuania)

 

WEAVING, YARN DYEING WITH VEGETABLE DYES:

Valda Lapėnaitė*, Vasarė Ratkevičienė (State Cultural Reserve of Kernavė, Lithuania), Gerda Kvedaraitė, Raminta Beržanskytė, Ernestas Jakubauskas („Leitgiris“, Lithuania)

 

MAKING CLOTHES:

Audronė Salatkaitė, Daura Giedraitienė (Vilnius Academy of Arts, Lithuania), Dalius Alminas, Kantvilas Giedraitis (Lithuania) 

 

PRODUCTION OF MEDIEVAL WHEEL THROWN POTTERY, POTTERY FIRING:

Vygantas Vasaitis*, Eglė Bagdonienė*, Marija Karaliūtė (PI “Crafts’ Guild”, Lithuania)

 

BAKING BREAD:

(Gintaras Ruzgys, Edita Grigaliūnaitė, Lithuania)

 

ARCHAIC MEDICINE:

Zenona Šimaitienė*, Jolanta Žemaitienė* (Museum of the History of Lithuanian Medicine and Pharmacy, Lithuanian University of Health Sciences)

 

POTTERY, PRODUCTION OF ITEMS FROM ANTLER, JEWELLERY:

Michal Sadowski, Magdalena Zawol, Justyna Nicman, Pawel Cieslak, Lukasz Gaczkowski (Poland)

 

MEDIEVAL TOWN SQUARE: 

 

ARTISANS OF MEDIEVAL DAUGMALE:

Inese Kreigere, Zita Onckule, Ugis Drava, Gundega Drava, Linda Šikure Vaza, Anete Simanovska, Maris Važa, Kaspars Kurcens (Latvia)

 

TEKSTILE, ITEMS FROM WOOD, MUSIC: 

(Aina Tobe, Gvido Tobis, Vita Bogana, Janis Cekulis, „DELVE“, Latvia)

 

FURS, BONE ORNAMENTS, LANTERNS:

Leonard Guslakow, Elżbieta Słota (Poland)

 

MEDIEVAL AMBER PROCESSING:

Eryk Popkewicz (Poland)

 

THE PERIOD OF THE PIAST DYNASTY (10th – 14th c.): WEAPONS, CLOTHING, ORNAMENTS AND LIFESTYLE:

Wojciech Smielecki*, Miroslaw Walczak, Marek Lisecki, Slawomir Piasecki, Leonard Kaczmarek, Jolanta Chuda, Mariusz Staszewski, Rolewska Jolenta (Poland)

 

BAGPIPES AND BONE MUSICAL INSTRUMENTS:

Volha ir Fiodar Kaškurevič, Volha Ramaniuk, Alisa Marozova, Haurosh Aliaksandr (Belarus)

 

ANCIENT BOOKBINDING: 

Sigitas Tamulis, Raimondas Malaiska (Lithuania)

 

MEDIEVAL GRAPHICS:

Khritova Natalia, Ivan Kotelevtsev, Vlada Kotelevtseva (Russia)

 

JEWELLERY:

Wojciech Kochman, Marta Kochman (Poland)

 

PRESENTATION OF MEDIEVAL KERNAVĖ TOWN HISTORY:

Aleksejus Luchtanas* (Vilnius University, Lithuania)

 

PRESENTATION OF RECONSTRUCTED WOMAN‘S COSTUME FROM MEDIEVAL KERNAVĖ:

Aleksejus Luchtanas* (Vilnius University, Lithuania)

 

MEDIEVAL BOARD GAMES:

Mindaugas and Judita Korsakai (Lithuania)

 

COIN MINTING: 

Nerijus Erminas, Mindaugas Asminavičius, Lina Kazlauskaitė  (Lithuania)

 

MEDIEVAL PUNISHMENTS:

Manvydas Vitkūnas, Vaidotas Pakalniškis, Tomas Jakubickis (Lithuania)

 

MEDIEVAL VAGABONDS:

Algis, Steponas, Rasa and Simona Breidokai (Lithuania) 

 

MILITARY CAMP, MEDIEVAL MILITARY CLUBS:

 

YARD OF SZABOLCS TRIBE (9th c.): YURT, PRODUCTS FROM FELT, WOOD AND STONE, POTTERY, MUSIC, ARCHERY: 

Judit Kaszasne Toth, Daniel Bakos, Balazs Bodnar, Lilla Kovacs, Pal Kirilla, Aron Kovacs Aron, Simandi Laszlo, Attila Zsolt Laszlo, Gergo Peter Eles, Anna Apro, Klara Kerteszne Uhrin, Daniel Bakos (Hungary)

 

„TRUE VARING“ (Belarus)

 

„VARGENTORN“ (Belarus)

 

“VARINGIS” (Lithuania)

 

“JANTAR” (Poland)

 

DRUMS:

Dariusz Pojawa, Anna Pojawa (Poland) 


PRESENTATION OF BOOMERANGS:

((Field of Medieval Fights),Nemunas Pakalnis, Goda Bernadišiūtė (Lithuania)

 

ARCHAIC MUSIC:

 

RUGIAVEIDĖ with the folklore group „SEDULA“*, „MARGA MUZIKA”, „VISI“, „TRYS KETURIOSE, (Lithuania) „ESSA“, „JAVARYNA“, „Lity Taler“  (Belarus), DELVE“ (Latvia), „SUGALLÓ“ (Hungary), „VILLAGE HARMONY“ (USA)

 

FIELD OF ENTERTAINMENTS:

 

ARCHERY, CROSSBOW SHOOTING:

Juras Visockis, Laimonas Kašinskas, Mantas Balsys, Liudas Grigas  (Club “Medieval Emissaries”, Lithuania)

 

GAMES AND EDUCATION (Lithuania)

 

HORSE–RIDING:

Jūratė Lialytė, Česlovas Marcinauskas (Lithuania)

 


*Crafts performed by the members of the club of experimental archaeology „Pajauta“(Lithuania) www.pajautaclub.lt
 **The list may be slightly changed