STATE CULTURAL RESERVE OF KERNAVĖ

(KERNAVĖ ARCHAEOLOGICAL SITE)

 
Lietuviškai Accessibility
Search
 Newsletter
News » „DAYS OF LIVE ARCHAEOLOGY IN KERNAVĖ“ 2018
2018-06-01
Midsummer's Day (Rasos Feast), 23-24 June, 2018

2016-08-04
Visitor Survey

2018-04-10
„DAYS OF LIVE ARCHAEOLOGY IN KERNAVĖ“

emblema

July 6-8, 2018

2018-01-03
„ARCHAEOLOGY FOR THE PEOPLE: Exhibition, Experience and Performance“

 
„DAYS OF LIVE ARCHAEOLOGY IN KERNAVĖ“ 2018 2018-04-10
 

emblema

 

PROGRAMME**>>>

 

2018 THERE WILL BE DEMONSTRATION OF:**

 

PREHISTORIC CRAFTS:

NEOLITHIC AND EARLY BRONZE AGE SETTLEMENT:  DAILY LIFE, CLOTHING, POTTERY OF NARVA AND PAMARIAI (BALTIC COASTAL) ARCHAEOLOGICAL CULTURES: Dainius Strazdas, Ugnė Binkauskaitė, Jurgita Radžiūnaitė („Vilniaus puodžių cechas“, Lithuania), Juozas Simanavičius, Ingrida Čiučiurkaitė, Karolis Kerurka, Eglė Rinkevičiūtė (Lithuania)

PRODUCTION OF TAR: Vojciech Piotrowski, Piotr Gačkovski (Archaeological Museum and Reserve in Biskupin, Poland)

STONE AGE CAMP : FLINT, BONE AND ANTLER ITEM  PRODUCTION : Gvidas Slah*, Žileli Slah, Tomas Abraitis*, Martyna Remenčiūtė (Lithuania)

PRODUCTION OF FISHING TACKLE: Alfreda Petrauskienė, Tereza Šakienė (Mindūnai Lake Fishing Museum, Lithuania)

RUSH AND SEDGE BOWL TWINING, PLAYING GAMES, MUSIC: Kristina Keturakytė, Gerda Gudienė (Lithuania)

ARCHAIC POTTERY MODELLING AND FIRING: Gytis Grižas (National Museum of Lithuania), Virginija Zvolinskaitė*, Vita and Darius Vaitkevičiai* (Lithuania)

ARCHAIC AMBER PROCESSING: Ruslanas Aranauskas* (Open Air Museum of Lithuania), Gintaras Markevičius* (Lithuania)

PRODUCTION OF LINDEN BARK BASKETS: Birutė* and Petras Salatkos, Vytautas Butvilas* (Lithuania)

THE RECONSTRUCTION  OF  IRON AGE BALTIC COSTUME: Daiva Steponavičienė*, Kristina Buinevičiūtė, Vaida Druskytė, Lina Gerdvilytė-Natkevičienė (PI „Vita Antiqua“, Lithuania)

YARD OF KRIVICHI TRIBE: FOOD AND POTTERY PRODUCTION, DAILY LIFE:
Eleonora and Valerij Zinkievič, Liudmila Šepilo, Aleksandr Šepilo, Timofej Šepilo (Braslav District Association of Museums, Belarus)

BRONZE  CASTING: Zbigniev Dolski *, Alina Dolska (Poland)

DISPLAY OF ARCHAIC MUSICAL INSTRUMENTS: Daiva and Evaldas Vyčinai (Lithuanian Academy of Music and Theatre)

ARCHAIC BEEKEEPING,CANDLE MAKING, MEAD PRODUCTION: Romas Norkūnas, Lukas Miškinis, Virginija Pugačiauskienė, Algis Svirnelis (Dzūkija National Park, Lithuania), Andrius Janionis (State Cultural Reserve of Kernavė, Lithuania), Lina Janionienė, Giedrė Dovidavičienė, Tadas Dovidavičius (Lithuania)

DISPLAY OF ARCHAIC MUSICAL INSTRUMENTS: Egidijus Virbašius (Lithuania)

ROMAN PERIOD JEWELLERY CASTING: Karolina Buivydaitė, Domas Burnickis, Deividas Zaikovskis („Dvaro meistrai“,  Lithuania)

 DACIAN YARD  1st c. BC – 1st c  FOOD PREPARATIONS, HAND MADE POTTERY, SMITHERY, CHAIN-MAIL PRODUCTION AND LEATHER TANNING : Daria Dabal, Ștefan Bisztricki-Florian, Marius-Vasile Ardeleanu, Sorin-Claudiu, Cristinel-Claudiu Marieș, Adrian-Gheorghe Marcuț, Ionuț Coșofreț, Adrian Mihai Vasile Branzanic, Bogdan Deac, Darian-Iancu Ienașoiu (“Omnia Barbaria”, Romania)


CRAFTS OF EARLY MIDDLE-AGES:

ARCHAIC FOOD PREPARATIONS :
Daiva Luchtanienė*, Austėja Luchtanaitė*, Mindaugas Rožėnas*, Saulius Paulauskas, Egidijus Cicėnas, Marijuš Mališauskas*, Audrius Jonušis, Ieva Luckutė*  (Lithuania)

BIRCH BARK PRODUCTS, BIRCH BARK ORNAMENTATION WITH ANTLER STAMPS:
Raimonda Ramanauskienė* (Mažeikiai Museum, Lithuania)

SHOEMAKING, LEATHER ITEMS: Dalia Grigonienė* (State Cultural Reserve of Kernavė), Arūnas Puškorius* (Lithuania)

HISTORIC BREEDS OF LIVESTOCK: Kęstutis Samušis, Inga Samušienė (Skude Association of Lithuania)

LEATHER AND FUR TANNING: Virgilijus* and Tania Jakubauskai (Lithuania)

SMITHERY, PRODUCTION OF WEAPONS: Mindaugas, Algirdas* ir Martynas* Stankai, Adomas Svikla (Lithuania)

PRODUCTION OF WOODEN ITEMS, RECONSTRUCTION OF WICKER ARTICLES:
Algirdas Verseckas*, Algirdas Juškevičius, Virgilijus and Roma Šlipaičiai*, Ramunė Pranckevičiūtė (Lithuania)

ARCHAIC MEDICINE: Zenona Šimaitienė*, Jolanta Žemaitienė* (Museum of the History of Lithuanian Medicine and Pharmacy, Lithuania)

MEDIEVAL BATHHOUSE, HERBALISM, SOAP MAKING:  Ernesta Bajorinienė, Vereta Rupeikaitė, Valdas Rimavičius, Saulius Pileckis, Giedrė Šileikaitė (PI „Pirties kelias“, Lithuania), Sandra and Mindaugas Makutėnai (Lithuania)

JEWELLERY: Kazimieras Barišauskas (Trakai History Museum, Lithuania), Ingrida Daraškevičiūtė, Evaldas Babenskas*, Judita Babenskienė, Marius Žuramskas (Lithuania)

MAKING GLASS BEADS: Justina Bliujūtė*, Simas Aleksandravičius, Audrius Almantas (Lithuania)

WOOL FELTING: Ramunė Butrimaitė*, Gabija Mauliūtė*, Andrius Tumosa  (Lithuania)

WEAVING, YARN DYEING WITH NATURAL DYES: Valda Lapėnaitė*, Rūta Paliukienienė,  Vasarė Ratkevičienė (State Cultural Reserve of Kernavė), Viktorija Brasaitė, Gerda Narusevičienė, Raminta Beržanskytė, Algimantas Narusevičius, Elena Trečiokaitė („Leitgiris“, Lithuania)

CLOTHING: Daura Giedraitienė (Vilnius Academy of Arts, Lithuania), Audronė Salatkaitė, Dalius Alminas, Kantvilas Giedraitis (Lithuania)

PRODUCTION OF MEDIEVAL WHEEL THROWN POTTERY, FIRING  POTTERY:
Vygantas Vasaitis*, Eglė Bagdonienė*, Skomantas Bagdonas, Marija Karaliūtė (PI „Amatų gildija“, Lithuania)

BREAD  BAKING: Gintaras Ruzgys, Edita Grigaliūnaitė (Lithuania)

MEDIEVAL TOWN SQUARE:

TIN CASTING AND VIKING AGE  JEWELLERY, :  Baiba Vaska, Andrejs Vasks, Jevgenija Svikle, Niklavs Peteris Sviklis, Anete Helena Vaska, Henrijs Augusts Vasks, Zanda Purmale, Ričards Purmalis (Latvia)

TEKSTILE, WOODEN ITEMS, MUSIC:  Aina Tobe, Gvido Tobis, Vita Bogana, Janis Cekulis, („DELVE“, Latvia)

FURS, BONE  JEWELLERY, LANTERNS: Leonard Guslakov, Elžbieta Slota (Poland)

ARCHAIC PAPERMAKING, MANUSCRIPTS, BOOK  ILLUSTRATIONS, IKONA PAINTING, HERALDRY, SHIELD DECORATIONS, DAILY LIFE, FOOD PREPARATIONS, HERBALISM : Eva Jurkovska Fila, Rafal Fila, Alicija Fila, Anna Lipiec, Aleksandra Lyškovič, Gžegož Luškovič, Michal Hrynčušyn, Gžegož Čajka, Magdalena Gorčkovska, Joanna Kochanovska, Mačena Kaspšycka (Stovažyšenia starožytnikov,Poland)

BAGPIPES AND MUSICAL INSTRUMENTS  MADE OF BONE: Volha ir Fiodar Kaškurevič, Volha Ramaniuk, Aliaksandr Hauroš, Daminik Petrouski (Belarus)

MEDIEVAL GRAPHICS: Natalia Khritova, Ivan Kotelevtsev, Vlada Kotelevtseva (Russia)

POTTERY, HORN AND ANTLER ITEMS, JEWELLERY: Mateuš Frankevič, Magdalena Anna  Zavol, Marta Kšyžanovska, Piotr Gačkovski,  Lukaš Gačkovski (Archaeological Museum in Biskupin, Poland)

PRESENTATION OF MEDIEVAL KERNAVĖ TOWN HISTORY: Aleksiejus Luchtanas* (Vilnius University, Lithuania)

PRESENTATION OF RECONSTRUCTED WOMAN‘S COSTUME FROM MEDIEVAL KERNAVĖ: Aleksiejus Luchtanas* (Vilnius University, Lithuania)

MEDIEVAL BOARD GAMES: Mindaugas and Judita Korsakai (PI „Vikingų kaimas“, Lithuania)

COIN MINTING:  Nerijus Erminas, Mindaugas Asminavičius, Lina Kazlauskaitė  (Lithuania)

MEDIEVAL PUNISHMENTS: Manvydas Vitkūnas, Vaidotas Pakalniškis, Tomas Jakubickis (Lithuania)

MEDIEVAL  VAGABONDS: Algirdas, Steponas, Rasa and Simona Breidokai (Lithuania)

MILITARY CAMP, MEDIEVAL MILITARY CLUBS:

YARD OF ONOGUR TRIBE (9th c.): YURT, PRODUCTS FROM FELT AND TEKSTILE, POTTERY, FOOD PREPARATIONS, MUSIC : Judit Kaszasne Toth, Ilona Csilla Toth, Ildiko Laszlone Varga, Borbala Laszlo, Laszlo Simandi, Attila Laszlo, Klara Uhrin, Johanna Pap   (Deri Museum, Hungary)

ONOGUR WARRIORS (Hungary)

„TRUE VARING“ (Belarus)

 „VARGENTORN“ (Belarus)

“VARINGIS” (Lithuania)

“JANTAR” (Poland)

DRUMS:
Dariuš Pojava, Anna Pojava, Jakub Pojava (Poland)

FIELD OF BATTLES

PRESENTATION OF BOOMERANGS:
(Field of Medieval Fights, Nemunas Pakalnis, Goda Bernadišiūtė (Lithuania)

ARCHERY, CROSSBOW SHOOTING:
Juras Visockis, Laimonas Kašinskas, Mantas Balsys, Liudas Grigas („Strėlė“,, Lithuania)

FIELD OF ENTERTAINMENTS:

ARCHAIC MUSIC:
RUGIAVEIDĖ with the folklore group „SEDULA“*  and „KUPKIEMIS“(music and Selonian costume show),  „THUNDERTALE”, „VISI“, „TRYS KETURIOSE, „Medgrinda“  (Lithuania) „ESSA“, „JAVARYNA“, „Lity Taler“ (Belarus), DELVE“ (Latvia), „KAJAN“ (Hungary).

GAMES AND EDUCATION (Lithuania)

HORSE–RIDING:
Česlovas Marcinauskas (Lithuania)
 

*Crafts performed by the members of the club of experimental archaeology „Pajauta“(Lithuania) www.pajautaclub.lt
 **The list may be slightly changed